Fiat Talento – historia, dane techniczne, silniki

fiat talento

Oprócz samochodów osobowych spora gałąź produkcji Fiata to również modele dostawcze, które są przez Włochów produkowane od wielu lat i bardzo chętnie wybierane przez różnego rodzaju firmy z racji na sporą różnorodność, która pozwala na dostosowanie samochodu pod swoje najbardziej wymyślne potrzeby. Jedno z takich aut to Fiat Talento.

Fiat Talento – historia modelu

Nazwy Fiat Talento włoska marka użyła dwukrotnie. Za każdym razem były to samochody dostawcze segmentu D, czyli klasy średniej. Pierwszy Fiat Talento pochodzi z roku 1989 i była to samodzielna konstrukcja Fiata, która była nieco spokrewniona z pełnowymiarowym modelem Ducato. Auto produkowano w Val di Sangro i było ono następcą Fiata 900. Pierwsze Talento nie utrzymało się jednak zbyt długo w produkcji, gdyż zakończono ją w roku 1994, a dwa lata później do sprzedaży wkroczył Fiat Scudo opracowywany wraz z produkującym samochody dostawcze i auta osobowe koncernem PSA.

Do nazwy Talento używanej na określenie samochodu dostawczego klasy średniej Fiat powrócił jednak w roku 2016. Wtedy Włosi zdecydowali się zakończyć sojusz w tym segmencie aut dostawczych z Peugeotem i Citroenem i opracował swój nowy samochód wraz z największym rywalem tych producentów, czyli Renault. Francuzi to bowiem nie tylko samochody osobowe, ale też dostawczaki, wśród których są jednym z liderów na rynku.

fiat talento

Porozumienie Fiata z Renault zostało podpisane w roku 2014, a debiut Talento przypadł na rok 2016. Auto było jedną z bliźniaczych konstrukcji, których lista jest dość spora. Tworzy ją bowiem właśnie Fiat Talento, Renault Trafic, Opel oraz Vauxhall Vivaro, a także Mitsubishi Express i Nissan NV300. Talento dostępne było w dwóch długościach lub jako podwozie do zabudowy, a także w dwóch wysokościach. Auto nie wyróżniało się zbytnio na tle “rodziny” i główne zmiany to oznaczenia producenta.

W 2019 roku Fiat przeprowadził facelifting tego modelu, lecz już rok później zakończyła się współpraca pomiędzy Fiatem, a Renault. Wynika to z fuzji koncernu FCA należącego do Fiata z francuskim PSA. Nowa grupa Stellantis zadecydowała, że zarówno Opel, jak i Fiat oferować będą takie same auta dostawcze jak inne marki, więc od 2022 roku do sprzedaży powróci Fiat Scudo będący bliźniakiem konstrukcji Peugeota i Citroena.

Fiat Talento – dane techniczne

Podstawowa długość Fiata Talento to 4999 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 3098 milimetrów. W wersji wydłużonej obie te wartości rosną o dokładnie 400 milimetrów. Szerokość to 1956 mm, a wysokość może sięgać 1971 lub 2493 mm. W aucie można pomieścić do 9 osób, a bagażnik w zależności od wersji ma pojemność wynoszącą od 1 do 8,6 metrów sześciennych.

Fiat Talento – gama silnikowa

Pod maską Fiata Talento podobnie jak w innych dostawczakach znajdziemy jednostki wysokoprężne. Są to silniki 1.6 EcoJet Turbo lub 1.6 EcoJet TwinTurbo. Pierwszy z nich był dostępny jedynie w 95-konnej konfiguracji, która zapewnia 260 Nm. Wersję TwinTurbo można było z kolei zakupić jako silnik 125 lub 145-konny. Różni się także moment obrotowy, który może wynosić 320 lub 340 niutonometrów.

4.5/5 - (2 votes)